O adaptacji słów kilka

Jak przetrwać trudne dni?

Bywa, że pierwsze dni dziecka w przedszkolu to trudny okres i sprawdzian dla dzieci i rodziców. To nowa sytuacja. Jak poradzić sobie z nastrojami dziecka, z własnymi emocjami.
Jak przetrwać trudne chwile:
a) W drodze do przedszkola przez cały pierwszy okres, podkreślaj dumę z jego postawy oraz z tego, że jest mądre, odważne i że na pewno da sobie radę.
b) Nie przekazuj dziecku swoich obaw i lęków, daj mu do zrozumienia, że jesteś pewna, iż nie stanie mu się tu krzywda. Dziecko nie rozumie dlaczego rodzic się denerwuje, widząc to, może podejrzewać, że coś mu grozi.
c) Pożegnanie powinno odbywać się z uśmiechem, bez łez i smutnych spojrzeń, bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania. Niedopuszczalne jest kłamanie dziecku, że mamusia tutaj w szatni poczeka na ciebie, albo zaraz po ciebie wrócę. Pobyt rodzica w sali z dzieckiem, tylko niepotrzebnie przedłuża jego niepokój związany z rozstaniem oraz utrudnia nawiązanie kontaktu z nauczycielką i innymi dziećmi. Najkorzystniej jest po przebraniu pozostawić dziecko pod opieką nauczycielki lub pomocy, która najlepiej zorganizuje mu wejście do grupy.
d) Gdy dziecko ma problemy z zaadoptowaniem się do przedszkola, przeżywa rozstania, okres adaptacji przedłuża się, jeżeli jest taka możliwość, warto skrócić w pierwszych dniach czas pobytu dziecka w przedszkolu. Odbierać go z przedszkola nieco wcześniej.
Rodzicu zaufaj nauczycielce, której oddajesz pod opiekę swoje dziecko. Jeżeli zaobserwuje, że Twoje dziecko nie jest gotowe na pozostawanie w przedszkolu, dla dobra dziecka z pewnością o tym Cię poinformuje. W razie kłopotów, porozmawiaj z wychowawcą, może wspólnie uda się Wam znaleźć najlepsze rozwiązanie w trudnej sytuacji.