Przedszkole Publiczne nr 2 im. Marii Konopnickiej

Logo szkoły

87-400 Golub-Dobrzyń

ul. Sienkiewicza 6

tel. 56 683 58 80

Nasza historia

Przedszkole nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu powstało 1 lutego 1949 roku, jako pierwsze przedszkole na terenie miasta. Organizację pracy placówki powierzono pani Urszuli Badowskiej, która powołana została przez ówczesny Wydział Oświaty w Wąbrzeźnie na pierwszego dyrektora. Budynek, który został wyznaczony na przedszkole mieścił się przy ulicy Armii Czerwonej 54, obecnie ul. Józefa Piłsudskiego. Początkowo powstały dwa oddziały, zatrudniono dwie nauczycielki.

  Do przedszkola w 1949 roku zostało przyjętych 60 dzieci. Z chwilą rozbudowy miasta, poszerzenia działalności Przedsiębiorstwa Produkcji Przemysłowej Budownictwa Rolniczego „Fermbet” oraz Paszarni coraz więcej matek zaczęło pracować zawodowo. Z chwilą powstania szpitala, w którym zatrudniono wiele kobiet okazało się, że liczba miejsc w przedszkolu jest niewystarczająca, dlatego w przedszkolu powstał trzeci oddział i zatrudniono kolejne dwie nauczycielki.

  Przedszkole zajmowało parter budynku oraz dwa pomieszczenia na piętrze. Mieściły się tam trzy sale zajęć i zabaw, szatnia, kuchnia, kancelaria, umywalnia oraz magazyn żywnościowy.

  Dwa razy w tygodniu w przedszkolu pełnił dyżur lekarz. Od 5 czerwca 1955 roku przedszkole wzbogaciło się o przedszkolny ogród z placem zabaw.

  W roku szkolnym 1958/1959 rozszerzono działalność placówki poprzez uruchomienie czwartego oddziału. W 1966 roku nastąpiła ponowna reorganizacja placówki. Polegała ona na likwidacji jednego oddziału przedszkolnego. Nastąpiło to z uwagi na niedostosowanie małych pomieszczeń do zabaw i zajęć. Wykonano remont, dzięki czemu powstały większe sale, co uzyskano poprzez usunięcie ścian działowych. Pierwsze lata pracy w powstałym przedszkolu były bardzo trudne a warunki skromne. Przedszkole było bardzo słabo wyposażone w podstawowe meble: sprzęt, pomoce dydaktyczne, narzędzia, przybory gimnastyczne. Nauczycielki same musiały przygotowywać materiały do zajęć i pomoce.

  Przez 21 lat przedszkole nie było skanalizowane, co bardzo utrudniało pracę. Personel kuchenny nosił wodę z pompy. Dopiero w 1970 roku placówka została skanalizowana, przy okazji budowy wodociągu dla szpitala.

Mimo trudnych warunków przedszkole tętniło życiem.

  W latach 1970-80 miasto Golub-Dobrzyń coraz bardziej się rozwijało, przybywało więcej ludności i powstawały nowe osiedla.

  Zgodnie z planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego w Golubiu-Dobrzyniu w dniu 13.01.1982 rok Miejska Rada Narodowa Golubia-Dobrzynia uchwałą nr XV/38/83 zatwierdzała plan realizacyjny zagospodarowania terenu i zezwoliła na budowę przedszkola na Osiedlu Młodych przy ul. H. Sienkiewicza 6. 16 lutego 1984 Urząd Wojewódzki w Toruniu Wydział   Planowania Przestrzennego Urbanistyki, Architektury wydał pozwolenie na budowę przedszkola.

  Budowę rozpoczęto 3 maja 1985 r., a zakończono w roku 1987.

  1 września 1987 roku dyrektor przedszkola - p. Sabina Rojewska w otoczeniu władz i innych gości, uroczyście dokonała przecięcia wstęgi i zainicjowała działanie nowej siedziby przedszkola przy ul. H. Sienkiewicza 6 na Osiedlu Młodych.

  Przedszkole to, piętrowy budynek, w którym znajdowały się: hol, przestronna szatnia, gabinet dyrektora, pokój referenta ds. zaopatrzenia, nowoczesna kuchnia z zapleczem gospodarczym. Przedszkole wyposażone było w przestrzenną dużą salę gimnastyczną, gabinet lekarski i pokój nauczycielski. W budynku znajdowały się cztery sale do zajęć i zabaw dla każdej grupy wiekowej, dzieci 3-, 4-, 5- i 6-letnich.

 Wszystkie pomieszczenia przedszkola zostały wyposażone w odpowiednie meble, zabawki, pomoce dydaktyczne i magnetofony. Przy każdej z sal do zajęć wychowawczo-dydaktycznych znajdowała się przystosowana dla małych dzieci łazienka. Budynek przedszkola otaczał przestronny, bogato wyposażony w sprzęt ogrodowy plac zabaw.

  Z biegiem czasu utworzono dodatkowy oddział w sali, w której znajdowała się dotychczas sala gimnastyczna.

  W okresie tzw. transformacji, z chwilą przejściowych kłopotów z zatrudnieniem rodziców, przez krótki okres w budynku przedszkola były tylko trzy oddziały przedszkolne i dwie tzw. zerówki dla dzieci sześcioletnich z pięciogodzinnym pobytem w przedszkolu bez całodziennego wyżywienia. Wtedy również podjęto decyzję o umieszczeniu w budynku przedszkola Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, która zajmowała część pomieszczeń przez kilka lat.

  Kiedy poprawiła się sytuacja a rodzice zaczęli częściej znajdować zatrudnienie, ponownie zwiększyło się zainteresowanie znalezieniem miejsca w przedszkolu dla dzieci w różnym wieku przedszkolnym. Zagospodarowano pomieszczenie po gabinecie metodycznym, po dotychczasowej szatni oraz po bibliotece, która przeniosła się do innej siedziby, dzięki czemu można było utworzyć aż siedem oddziałów przedszkolnych. Z czasem podjęto decyzję o likwidacji Przedszkola nr 3 im. Juliana Tuwima, ale z uwagi na duże zapotrzebowanie ze strony rodziców na opiekę przedszkolną, w budynku przy ul Kościuszki 12 po dotychczasowej placówce przedszkolnej umieszczono kolejne trzy grupy, które podobnie jak trzy oddziały sześciolatków, które fizycznie, znajdowały się w zaadoptowanych salach w budynku Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego, należały administracyjnie do Przedszkola nr 2 im. Marii Konopnickiej.

  Z czasem okazało się, że i ta liczba miejsc jest nadal niewystarczająca. Tym bardziej, że nasze przedszkole pozostało jedyną placówką publiczną w mieście. Władze miasta podjęły decyzję o powierzeniu przedszkolu w użytkowanie budynku po zlikwidowanym gimnazjum. Wówczas przeniesiono grupy z budynku przy ul. Kościuszki 12. Dzięki temu, że przedszkole dysponowało jeszcze wolnymi salami można było utworzyć kolejne trzy oddziały. Tak oto Przedszkole Publicznie nr 2 im. Marii Konopnickiej stało się przedszkolem, które liczy aż szesnaście grup.

   We wrześniu 2004 roku z okazji obchodów 55-lecia istnienia naszego przedszkola, odbyła się uroczystość nadania naszemu przedszkolu imienia Marii Konopnickiej.

   W uroczystości wzięli udział rodzice, liczni goście, przedstawiciele władzy świeckiej, kościelnej, obecni jak i byli pracownicy oraz wychowankowie. Zaproszeni goście obejrzeli przygotowane przez dzieci występy z wykorzystaniem tekstów Marii Konopnickiej.
Dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy z wizerunkiem naszej patronki. Były życzenia i gratulacje. Od obecnych oraz od tych, którzy nie mogli przybyć osobiście. Bardzo ucieszył nas fax z życzeniami od wnuka Marii Konopnickiej, który z uwagi na kłopoty zdrowotne, nie mógł przybyć na naszą uroczystość.
Wśród honorowych gości nie zabrakło założycielki naszego przedszkola, pierwszej dyrektor pani Urszuli Badowskiej oraz zapisanego jako pierwsze dziecko do tej placówki pana Ryszarda Stefańskiego.
Można było obejrzeć wystawę zdjęć, wybranych dyplomów, itp. kroniki z archiwalnymi zapisami oraz złożyć życzenia w aktualnej przedszkolnej kronice.

  Jak wspomniano pierwszym dyrektorem przedszkola była pani Urszula Badowska. W latach 1951-1954 tę funkcję powierzono pani Faustynie Brążkowskiej. Następnie w latach 1954 -1958 przedszkolem kierowała pani Jadwiga Kwidzyńska. Kolejnym dyrektorem placówki została pani Joanna Zub. Funkcję tę pełniła w latach 1959-1963. Lata 1963-1981 to kolejny okres, kiedy dyrektorem zostaje p. Jadwiga Kwidzyńska, a lata 1981-1991, to czas pełnienia funkcji przez panią Sabinę Rojewską. W następnych latach 1991 - 2012 przedszkolem kieruje p. Elżbieta Błaszkiewicz. Obecna p. dyrektor Małgorzata Brzóska sprawuje funkcję dyrektora od 2012 roku do chwili obecnej.